Ile kalorii ma alkohol?

16.6.2021.

Kaloryczność alkoholu ma spore znaczenie dla osób, które lubią go od czasu do czasu skosztować, ale obawiają się o to, jaki wpływ będzie to miało na ich sylwetkę. Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, ponieważ kaloryczność zależy głównie od rodzaju alkoholu – a zatem od stężenia czystego etanolu zawartego w danym produkcie. Jeśli chodzi o wino albo inny alkohol kalorie z produktów takich jak piwo z lemoniadą liczy się inaczej, ponieważ mają również sporą ilość cukrów prostych. Ile kalorii ma alkohol? W tym wpisie sprawdzamy, który alkohol jest najbardziej, a który najmniej kaloryczny.

Czy kalorie z alkoholu mają znaczenie przy odchudzaniu?

Do obliczeń związanych z kalorycznością diet przyjmuje się, że 1 g alkoholu to 7 kcal. Jednak należy zaznaczyć, że chodzi tutaj o 1 g czystego alkoholu etylowego. Im wyższe stężenie etanolu w produkcie, tym wyższa kaloryczność alkoholu. A zatem czysta wódka o stężeniu alkoholu około 40% zawsze jest bardziej kaloryczna niż wino mające około 10% alkoholu etylowego.

Jeśli chodzi o wypijany na diecie alkohol kalorie przyjmowane z trunkami niestety mają ogromne znaczenie. Wpływ na to ma kilka czynników:

Organizm w pierwszej kolejności spala kalorie przyjęte z alkoholem. Z racji tego, że ma ich do dyspozycji sporo – w ciągu trwającej wiele godzin imprezy potrafi posiłkować się głównie tym rodzajem paliwa, nie wykorzystując gromadzonej glukozy czy zapasów tkanki tłuszczowej.

Picie alkoholu sprawia, że zaostrza się apetyt, więc przyjmujemy nieco więcej kalorii z pożywieniem, a do tego trudniej się kontrolować.

Wraz z alkoholem różnego rodzaju przyjmuje się też spore ilości cukrów prostych, co sprawia, że na przykład w słodkim winie, nalewce, likierze czy ciemnym piwie jest więcej kalorii niż tylko te wynikające z zawartości samego alkoholu etylowego.

Zwykle podczas imprez nie poprzestaje się na wypiciu jednej lampki wytrawnego piwa albo kieliszka wódki. To sprawia, że w jeden wieczór można bez większej przesady spożyć ilość kalorii, która powinna być przeznaczona na cały dzień!

Ile kalorii ma wódka?

Wódka to jeden z najpopularniejszych w Polsce trunków. Ile kalorii ma wódka? Ma w sobie zwykle około 40% czystego etanolu, ale za to nie zawiera węglowodanów. W związku z tym kalorie pochodzące z wódki wynikają z samej obecności alkoholu etylowego. 100 ml wódki, czyli w około 4 standardowe kieliszki wódki, to aż 220 kcal.

Ile kalorii ma piwo?

Piwo jasne ma zwykle około 5-6% alkoholu etylowego, natomiast jego kaloryczność wynika nie tylko z jego obecności. To trunek, który składa się przede wszystkim ze słodu jęczmiennego, a więc za jego kaloryczność odpowiadają także węglowodany. W 100 ml piwa jasnego znajduje się około 29 kcal. To niewiele, jednak warto zwrócić uwagę na to, że w standardowej puszce znajduje się 500 ml, a większość osób spożywających piwo rzadko poprzestaje na wypiciu tylko jednego. Dwa piwa to już około 290 kcal! Z kolei jego ciemna odmiana, zawierająca większą ilość słodu, ale również są mocniejsze. Ile kalorii ma piwo o brązowej barwie? 100 ml piwa ciemnego może mieć nawet 68 kcal!

Ile kalorii ma whisky?

Whisky to jeden z najmocniejszych alkoholi zawierających słód pochodzący z różnych zbóż. Ile kalorii ma whisky? Charakteryzuje się dużą mocą – od 40% do nawet 80% czystego etanolu. To powoduje, że 100 ml tego trunku może mieć nawet 250 kcal!

Ile kalorii ma wino?

Wina w zależności od tego, z jakich owoców zostaną wyprodukowane, jaką mają moc oraz poziom słodkości, mają bardzo różną wartość energetyczną. Ile kalorii ma wino wytrawne, a ile słodkie? Wytrawne wina w 100 ml to zwykle około 66-68 kcal. Słodkie natomiast mogą już osiągać nawet 96-106 kcal w przeliczeniu na 100 ml.

Jaki alkohol ma najmniej kalorii?

Osoby dbające o linię powinny zwrócić uwagę nie tylko na to, co jedzą, ale również co piją, w szczególności gdy chodzi o alkohol. Niestety, picie go bardzo spowalnia metabolizm, ponieważ organizm zajęty trawieniem alkoholu nie jest w stanie skupić się na spalaniu zmagazynowanej tkanki tłuszczowej.

Czy podczas odchudzania należy całkowicie zrezygnować z picia alkoholu? To oczywiście najlepsze rozwiązanie! Jeśli jednak ma się ochotę od czasu do czasu sięgnąć po drinka, warto pomyśleć o tych bezalkoholowych. Jaki alkohol ma najmniej kalorii? Dostępne w sprzedaży wina lub piwa bezalkoholowe mają naprawdę niewielką wartość energetyczną, a dobrze smakują. Wino, szampan lub whisky bez alkoholu to doskonała alternatywa nie tylko dla osób dbających o linię, ale również tych, które chcą przetrwać cały wieczór bawiąc się i smakując dobre trunki bez obawy o ból głowy następnego dnia!  Bezalkoholowe wina, szampany czy whisky wybiera coraz częściej szeroka grupa konsumentów, którzy lubią te trunki i nie chcą z nich rezygnować, ponieważ pozwalają one zaszaleć pod względem ilości bez wyrzutów sumienia!

Najważniejszą zasadą dotyczącą picia alkoholu tak, aby nie zaszkodzić swojej sylwetce jest: pij z umiarem! Stawiaj na jakość alkoholu, a nie jego ilość. Dobrym produktem warto się delektować łyk po łyku. Pijąc niewiele lub wybierając wersję bezalkoholową można w pełni świadomie i na trzeźwo przeżywać najpiękniejsze imprezy swojego życia!

Komentarze

Dodaj komentarz


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/stronysm/domains/4stronysmaku.pl/public_html/wp-content/themes/brandbay/comments.php on line 24

+48 798 037 660 Poniedziałek - piątek 09.00 - 17.00
Darmowa dostawa Dla zakupów powyżej 250 PLN
Wysyłka w ciągu 24h