Ile kosztuje najdroższe wino?

16.6.2021.

Choć butelkę tego doskonałego alkoholu dostaniemy za kilkadziesiąt czy kilkaset złotych, ceny niektórych egzemplarzy potrafią naprawdę szokować. Ile kosztuje najdroższe wino świata? Rekordziści są warci tyle, co całkiem spory apartament w centrum Warszawy, a za te z końca rankingu można kupić nowe, luksusowe auto. Z czego wynika tak wysoka cena i czy ich walory smakowe naprawdę warte są takiej stawki? Przedstawiamy ranking najdroższych win świata.

Co wpływa na jakość wina?

Każdy z nas z pewnością słyszał o zasadzie, że im starsze wino, tym lepsze. Zazwyczaj jednak to nie sam wiek, ale historia konkretnego trunku ma największe znaczenie. Najbardziej luksusowe gatunki z najsłynniejszych winiarni powstawały na specjalne zamówienie znanych osobistości, bywały na dworach królewskich czy carskich. Eksperci twierdzą, że najstarsze z win mogą zupełnie nie nadawać się do spożycia, a ich właściciele korzystać wyłącznie z czysto kolekcjonerskich zalet ich posiadania. O ile historyczna otoczka nie wpływa na sam smak wina, o tyle już jego pochodzenie czy doświadczenie producentów zdecydowanie tak. Zanim poznamy ranking najdroższych win warto ustalić, jakie uwarunkowania mogą wpłynąć na jakość finalnego produktu. Wśród czynników decydujących o wyjątkowym smaku i aromacie wina znajdują się:

– odmiana i szczep winogron,

– położenie geograficzne plantacji,

– warunki klimatyczne,

– rodzaj i jakość gleby,

– umiejętności producentów.

Najdroższe wina na świecie – ranking

Wśród najbardziej cennych win znajdują się przede wszystkim te czerwone (zobacz też: czerwone wina 0%). Koneserzy lubują się w trunkach wytrawnych i półwytrawnych. Nie bez znaczenia jest też unikatowość danej serii. Ile kosztuje najdroższe wino świata? Ranking przedstawia się następująco:

  1. Screaming Eagle Cabernet Sauvignon wyprodukowane w 1992 roku i kupione na aukcji charytatywnej w 2000 roku za 500 000 dolarów. Jego doskonałą jakość potwierdza opinia amerykańskich ekspertów, którzy przyznali mu aż 99 na 100 punktów w stosowanej przez nich skali.
  2. Château Margaux z 1787 roku osiągnęło cenę 225 000 dolarów. Wino pochodzi z kolekcji Thomasa Jeffersona, trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych i konesera wybornych trunków.
  3. Kalimna Cabernet Sauvignon Ampoule z 2004 roku kosztowało swojego nowego właściciela 168 000 dolarów. Jego wysoka cena wynika nie tylko z jakości, ale też unikalnego charakteru. Na zamówienie powstało jedynie 12 butelek tego wykwintnego trunku.
  4. Cheval Blanc z 1947 roku – 135 125 dolarów. Powstało w historycznej winnicy, której początki datuje się na XV wiek. To wino uznawane jest za jedno z najlepszych bordeaux świata, choć dzieje związane z jego wytworzeniem zupełnie tego nie zapowiadały. Wino powstało w trudnym okresie dla francuskiej plantacji, a cały proces produkcji z technicznego punktu widzenia przebiegał nie do końca zgodnie ze sztuką. Mimo tego, po latach od wyprodukowania, jego smak określano jako genialny, a wino zyskało sławę „trunku szaleńców”.
  5. Château d’Yquem z 1811 roku, pamiętające jeszcze czasy wojen napoleońskich sprzedano za 117 000 dolarów.

Jak widać, najdroższe wina na świecie wcale nie muszą mieć długiej, sięgającej setek lat wstecz historii, a o osiągnięciu wysokiej ceny decyduje przede wszystkim ich wyjątkowa jakość.

Sprawdź nasze Wina bezalkoholowe

Komentarze

Dodaj komentarz

+48 798 037 660 Poniedziałek - piątek 09.00 - 17.00
Darmowa dostawa Dla zakupów powyżej 250 PLN
Wysyłka w ciągu 24h