Ile może stać otwarte wino?

16.6.2021.

Wieloletnie przechowywanie zamkniętego wina nie tylko nie powoduje jego zepsucia, lecz stanowi atut smakowy dla koneserów. Wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy otworzymy butelkę z winem, której nie damy rady skonsumować w całości tego samego dnia. Jak długo można przechowywać otwarte wino? Czy da się jednoznacznie określić punkt, w którym otwarte wino nie nadaje się więcej do użytku? Co zrobić z otwartym winem, aby nie stracić jego walorów smakowych? Czy otwarte wino się psuje i stanowi zagrożenie dla zdrowia? Wszystkie osoby zainteresowane sposobami na wykorzystanie otwartego wina, zachęcamy do lektury naszego poradnika, w którym postaramy się odpowiedzieć na postawione tu pytania.

Jak długo można przechowywać otwarte wino?

W momencie otwarcia butelki z winem do środka dostaje się tlen, który niszczy smak, świeżość i aromat napoju. Proces ten nie zachodzi w trybie natychmiastowym, jednak po pewnym czasie z pewnością zaczniemy wyraźnie odczuwać negatywne skutki utleniania. Długo leżące otwarte wino bez korka już nigdy nie wróci do swojej pierwotnej kompozycji smakowej. Odpowiedź na pytanie, ile może stać otwarte wino, zależy od typu trunku. Za chwilę podamy przewidywany maksymalny czas przydatności do spożycia dla wina, które po otwarciu zostało przechowywane we właściwy sposób. Jeśli natomiast pozostawimy otwarte wino bez korka, przedstawione tu okresy nie będą miały zastosowania, gdyż trunek ulegnie zwietrzeniu w bardzo krótkim czasie.

Co do zasady, przed działaniem tlenu najlepiej bronią się wina o większej zawartości alkoholu i gęstej strukturze. Czerwone wino fortyfikowane z powodzeniem przetrwa w lodówce nawet miesiąc, pod warunkiem, że będzie szczelnie zakorkowane natychmiast po rozlaniu do kieliszków.

Czas określający ile może stać otwarte wino, ma związek z zawartością kwasu taninowego. Największe jego stężenie znajdziemy właśnie w winach czerwonych, skąd pochodzi ich znaczna odporność na wietrzenie i utratę smaku po otwarciu. Tanina jest bowiem niezwykle silnym antyoksydantem, powodującym wydłużenie okresu przydatności do spożycia. Sama tanina nie zdziała jednak cudów, jeśli pozostawimy otwarte wino bez korka.

Miesięczny okres zachowania dobrego smaku i aromatu po otwarciu dotyczy tylko win o wzmocnionej zawartości alkoholu. Trunki tradycyjne, takie jak wina białe, czerwone czy musujące, nawet przy szczelnym zamknięciu i przechowywaniu w lodówce, nie przetrwają bez degradacji aromatu dłużej niż 7 dni. Czy otwarte wino psuje się już po tygodniu, stając się niebezpieczne dla organizmu człowieka? Przy tak krótkim okresie prawdopodobieństwo szkodliwości wina jest minimalne, wręcz niemożliwe. Jednak picie zwietrzałego, pozbawionego smaku i aromatu napoju, raczej nie należy do przyjemnych doświadczeń. Wiemy już, jak długo można przechowywać otwarte wino. Jednak co zrobić z otwartym winem, które już nam nie smakuje, lecz wciąż nadaje się do spożycia?

Co zrobić z otwartym winem?

Co zrobić z otwartym winem, aby go nie zmarnować? Jeśli wino wciąż nadaje się do bezpośredniej konsumpcji, możemy śmiało podawać je schłodzone. Jednak w przypadku, gdy cały smak dawno uleciał, wino wciąż świetnie sprawdzi się do przygotowywania ciekawych potraw. Chociaż okres, ile może stać otwarte wino nie jest zbyt długi, możemy go znacznie zwiększyć, przelewając wino do pojemników na kostki lodu i wkładając do zamrażarki. W tej formie możemy je przechowywać dowolną ilość czasu, wykorzystując jako dodatek do potraw.

Warto zdawać sobie sprawę, co zrobić z otwartym winem i jak komponować dania w zależności od rodzaju napoju. Białe wino stanowi najlepszy składnik do wzbogacenia smaku ryb, owoców morza, duszonych warzyw oraz makaronów. Wino czerwone idealnie współgra z czerwonym mięsem, serami oraz czekoladą.

Jak przechowywać otwarte wino?

Czy otwarte wino się psuje? Jak najbardziej. Jak długo można przechowywać otwarte wino? Około 5-7 dni. Kluczowym pytaniem dla każdego smakosza wina jest jednak: w jaki sposób przechowywać wino, aby okres ten maksymalnie wydłużyć? Oczywiste jest to, że nie zawsze uda nam się skonsumować całej butelki. Jaka jest więc odpowiedź na to pytanie?

Po pierwsze, wino może pozostawać bez korka wyłącznie podczas nalewania do kieliszka. W pozostałym czasie należy je utrzymywać w zamknięciu, najlepiej w miejscu zacienionym i chłodnym. Dla osób, które pragną maksymalnie wydłużyć okres przydatności do spożycia, doskonałą rekomendacją będzie zakup specjalnej pompki próżniowej do odpowietrzania butelki z winem. Zestaw pompki odpowietrzającej z gumowym korkiem to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Za tak niewielką kwotę otrzymujemy możliwość eliminacji tlenu z wnętrza butelki, co będzie miało ogromny wpływ na zachowanie aromatu wina. Wytworzenie próżni połączone z przechowywaniem wina w lodówce stanowi najlepszy sposób na powstrzymanie przed nadmiernym utlenianiem.

Właściwe przechowywanie otwartego wina pozwala zatrzymać jego smak i zapach na dłużej. Jednak również otwarte wina, które dość długo spoczywają w lodówce, mają szansę stać się przydatnym składnikiem do wielu typów potraw. Warto wykorzystywać ten niezwykły trunek na wszystkie dostępne sposoby, delektując się jego walorami smakowymi i zdrowotnymi.

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/stronysm/domains/4stronysmaku.pl/public_html/wp-content/themes/brandbay/comments.php on line 24

+48 798 037 660 Poniedziałek - piątek 09.00 - 17.00
Darmowa dostawa Dla zakupów powyżej 250 PLN
Wysyłka w ciągu 24h