Jak przechowywać wino bezalkoholowe?

23.7.2020.

Przechowywanie wina bezalkoholowego

Odpowiednie przechowywanie wina bezalkoholowego ma duże znaczenie, gdyż jest to delikatny i wymagający trunek. Na jego smak oraz aromat wpływa wiele czynników, a część z nich bywa niestety szkodliwa. Zastanawiając się, jak przechowywać wino w domu, należy wziąć pod uwagę temperaturę, nasłonecznienie oraz wilgotność powietrza, jakie w nim panują. Ponadto w niniejszym artykule przedstawiamy informację na temat bezpiecznego przechowywania wina bezalkoholowego po otwarciu, a także dlaczego wina przechowuje się na leżąco.

Jaka jest optymalna temperatura przechowywania wina?

Optymalna temperatura przechowywania wina wynosi od 12 do 14 stopni Celsjusza. Przede wszystkim powinna być ona stała, ponieważ nagłe wahania wpływają na zmiany biochemiczne trunku. Co ważne, temperatura przechowywania wina różni się w zależności od jego koloru. Otóż wina czerwone najlepiej znoszą temperaturę od 15 do 18 stopni. Białe wytrawne dobrze czują się w temperaturze 10 do 15 stopni, różowe najlepiej pozostawić w 9 lub 10 stopniach. Trunkom musującym wystarczy temperatura od 6 do 9 stopni.

Znaczenie ma także wilgotność powietrza, którą najlepiej utrzymywać na poziomie 70%. Zbyt suche powietrze doprowadza do kurczenia się korka, co z kolei skutkuje dostaniem się do butelki powietrza. Za wysoka wilgotność powoduje pleśnienie korka oraz etykiety.

Jak przechowywać wino w domu, aby nie straciło ono swych właściwości??

Jak przechowywać wino w perspektywie dostępu światła? Lepiej sprawdzają się w tym wypadku miejsca zaciemnione. Co ważne, winu szczególnie szkodzi światło słoneczne (jednak sztuczne również nie jest w pełni bezpieczne), które powoduje wytwarzanie się w trunku związków siarki. Ponadto przez intensywne naświetlenie wino szybciej traci kolor i właściwości.

Jak przechowywać wino w domu – które miejsce wybrać?

Zastanawiając się, jak przechowywać wino w domu, najlepiej postawić na klasyczne rozwiązanie, czyli piwniczkę. Panujący w niej mikroklimat stwarza idealne warunki do przechowywania wina, ponieważ chłód i ciemność bardzo dobrze wpływają na trunek. Warto zatem znaleźć choćby niewielką przestrzeń w piwnicy na bezpieczne przechowywanie wina. Właściwym miejscem będzie także niewielka spiżarnia.

Jak przechowywać wino w domu w przypadku braku piwnicy? Wówczas dobry pomysł to zaopatrzenie się w specjalną chłodziarkę na wino. Obecnie na rynku znajdują się modele w różnych rozmiarach i z wieloma opcjami. Ciekawą opcję stanowią te, w których ustawia się różne temperatury w poszczególnych strefach. Dostępne są także proste urządzenia jednostrefowe, zwykle energooszczędne, w których panuje jednakowa temperatura.

Inny pomysł na to, jak przechowywać wino to zabudowany stojak umieszczony w wyspie kuchennej. To bardzo wygodne, ale i modne rozwiązanie. Wino na takim stojaku przechowuje się na leżąco, dzięki czemu korek nie ulega wysuszeniu. Ponadto nie jest ono narażone na działanie światła. Ciekawe rozwiązanie stanowią także szafki wbudowane w meble lub samodzielnie zrobione stojaki, np. z palet.

Zobacz tez: Likiery bez alkoholu

Jak nie należy przechowywać wina? Sprawdź, czego unikać

Jeśli chodzi o to, jak nie przechowywać wina, lepiej unikać zwykłych, domowych lodówek. Przede wszystkim nie zostały one zaprojektowane do przechowywania wina. W lodówce panuje też zbyt niska wilgotność, która niekorzystnie wpływa na trunek. Jeśli jednak nie mamy innego wyboru, możemy to oczywiście zrobić, jednak nie więcej niż przez kilka tygodni. Dobry przykład na to, jak nie przechowywać wina to kuchnia, ponieważ zmiany temperatur i wilgotności szybko zniszczą wino. Nie należy też przechowywać wina w barku czy na stoliku w pozycji stojącej. Narażone na zbyt wysoką temperaturę oraz światło, wino szybko straci swe właściwości.

Dlaczego wino przechowuje się na leżąco?

Kwestia tego, dlaczego wina przechowuje się na leżąco, wiąże się z właściwościami korka. W pozycji horyzontalnej trunek cały czas ma kontakt z korkiem, dzięki czemu ten nie wysycha i zachowuje szczelność. W ten sposób wino nie ulega oksydacji, czyli dostaniu się powietrza do wnętrza butelki. Jeśli jednak wino ma nakrętkę, należy przechowywać je pionowo.

Jak powinno wyglądać przechowywanie wina bezalkoholowego?

Duże znaczenie ma także odpowiednie przechowywanie wina bezalkoholowego po otwarciu butelki. Nie zawsze cała butelka zostaje wypita na raz, dlatego warto ją odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim powinna ona zostać szczelnie zamknięta. Można w tym celu użyć oryginalnej zakrętki, lecz lepszym wybór to specjalna gumowa zatyczka. Warto nabyć też pompkę próżniową, za pomocą której pozbędziemy się powietrza z butelki. Co ważne, wina musujące lepiej wypić od razu, a jeśli już zostanie należy przechowywać krócej, żeby nie utraciły bąbelków.

Przechowywanie wina bezalkoholowego po otwarciu nie powinno trwać dłużej niż tydzień. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie każde wino nadaje się do długiego przechowywania. Wiele z win nie ma długiego okresu przydatności, a ich przetrzymywanie skończy się po prostu przeterminowaniem.

Sprawdź: Wina wytrawne 0%

Komentarze

Dodaj komentarz


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/stronysm/domains/4stronysmaku.pl/public_html/wp-content/themes/brandbay/comments.php on line 24

+48 798 037 660 Poniedziałek - piątek 09.00 - 17.00
Darmowa dostawa Dla zakupów powyżej 250 PLN
Wysyłka w ciągu 24h