Jak wybrać kieliszki do wina?

23.7.2020.

Serwowanie alkoholu w odpowiadającym mu szkle stanowi bardzo ważną zasadę kultury picia. Nie bez powodu whisky podajemy w specjalnej szklance (tzw. old fashioned), a czystą wódkę zwykle w kieliszkach bez nóżki (nazywanymi czasem shotami). To samo dotyczy wszelkiego rodzaju win. Warto jednak pamiętać, że każde wino – białe, czerwone lub musujące – wymaga odmiennego sposobu podania. Czym się różnią kieliszki do wina oraz jak z nich pić? Zachęcamy do zaznajomienia się z naszym wpisem, aby uzyskać odpowiedź na powyższe pytania.

Podstawowe rodzaje kieliszków do wina

Pasjonaci wina 0% z pewnością posiadają w domu dość rozbudowany barek. To wręcz wymagane, jeśli chce się czerpać pełnię smaku z każdego wina, które pojawi się na stole. Istnieją bowiem dwa rodzaje kieliszków do wina, a te dzielą się jeszcze na specjalne modele.

Zacznijmy jednak od zastanowienia się nad tym, czym ogólnie powinny cechować się kieliszki. Najlepiej żeby były przezroczyste. Dzięki temu można dobrze poznać barwę trunku. Mamy różne gusty i modę na szkło. Jeśli ważniejsze są dla Ciebie walory wina kieliszki nie mogą być zrobione ze zbyt grubego szkła, które przeszkadzałoby w ogrzaniu wina w razie potrzeby. Po trzecie, kieliszki powinny mieć długą nóżkę. Za jej pomocą można wygodnie pić alkohol bez ryzyka przypadkowego ogrzania zawartości własnymi dłońmi. Po czwarte zaś, muszą być pojemne. Duży kieliszek pozwala zamieszać winem – nie mylmy pojemności kieliszka z ilością nalewanego do niego wina. Jeśli szkło spełnia ogólne wymagania, można skupić się na wybieraniu konkretnych rodzajów.

Jakie kieliszki do wina czerwonego są polecane przez smakoszy? Po zastanowieniu się nad właściwościami trunku odpowiedź wydaje się prosta. Alkohol wyróżnia się bowiem bardzo bogatym smakiem, za który odpowiadają taniny. Z tego powodu wybiera się zazwyczaj duże, wysokie kieliszki do wina czerwonego. Powinny mieć wysoką czaszę, która odpowiada za uwolnienie aromatu. Najlepiej, jeśli zawęża się ona u góry. W ten sposób można poczuć nawet najdelikatniejsze nuty. Im starsze wino, tym szersza musi być czasza. Zaleca się napełnienie kieliszka maksymalnie do połowy, a szlachetniejsze odmiany do 1/3 objętości.

Kieliszki do wina białego różnią się już na pierwszy rzut oka. Są mniejsze i mają węższą czaszę, duża powierzchnia nie jest wymagana, aby w pełni cieszyć się smakiem szlachetnego trunku. Wyjątkiem są białe wina o pełnym ciele (zwłaszcza jeśli dojrzewały w dębowych beczkach). W ich przypadku szeroka czasza może okazać się ważnym atutem. Kieliszki do wina białego przypominają kształtem tulipany, co zabezpiecza zapach przed ulotnieniem się i pomaga dłużej utrzymać właściwą temperaturę. Ich przeciętna pojemność wynosi 300 ml, ale napełnia się je jedynie do połowy, niezależnie od rodzaju samego wina.

A jakie kieliszki do wina specjalnego?

Wina musujące, deserowe oraz szampany wymagają innych kieliszków od tych, które stosuje się do białego i czerwonego. To wynik odmiennej kultury picia oraz składu alkoholu. Kieliszki do szampana muszą bowiem utrzymać niską temperaturę przez możliwie najdłuższy czas po nalaniu trunku. Z tego względu są wysokie i wąskie. To pozwala też na swobodne uwalnianie się dwutlenku węgla, który przybiera postać bąbelków. Bardzo wąska czasza wspomaga dłuższe musowanie wina, co bezpośrednio przekłada się na wrażenia z picia.

Tego typu kieliszki do szampana nadają się zresztą do każdego rodzaju wina musującego, np. hiszpańskiej cavy czy włoskiego presecco. Pojemność szkła zamyka się zazwyczaj w 200 ml i można go napełnić nawet do 3/4. Picie szampana z przeznaczonego do tego kieliszka powinno odbywać się przy pomocy nóżki – to najlepszy sposób, aby alkohol nie stracił optymalnej temperatury. Ogrzany dłonią trunek pozbyłby się wszystkich swoich zalet. Łatwo tego uniknąć właśnie dzięki długim nóżkom.

Podsumowanie

Jak widać, kieliszki do wina czerwonego, białego i musującego różnią się między sobą w dość znaczący sposób. Na szczęście ich dobór nie powinien sprawiać problemów nawet początkującym miłośnikom tego szlachetnego alkoholu. Wystarczy zapamiętać kilka wskazówek, aby podać wino w sposób, który wydobędzie pełnię jego smaku. Czy wiesz jak przechowywać wino w domu?

Komentarze

Dodaj komentarz

+48 798 037 660 Poniedziałek - piątek 09.00 - 17.00
Darmowa dostawa Dla zakupów powyżej 250 PLN
Wysyłka w ciągu 24h