Rum bezalkoholowy – trunek, który pokochaliby piraci

14.10.2021.

Podczas długich rejsów, żeglarze i piraci umilali sobie czas między innymi upijając się do nieprzytomności. Za ich flagowy trunek uważa się właśnie rum – napitek o mocy sięgającej nawet do 81%, produkowany głównie z trzciny cukrowej lub melasy. Być może historia żeglarstwa malowałaby się zupełnie inaczej, gdyby mieli szansę poznać współczesny rum 0%

Rum bezalkoholowy vs. tradycyjny rum z karaibskich destylarni

Obecnie niemożliwy jest zakup rumu o mocy tak dużej, jak pierwotna. Zgodnie z unijnymi przepisami konieczne jest rozcieńczanie go do wartości 40%, czyli o połowę. Miłośnicy tego napoju wiedzą jednak doskonale, że wciąż jest to alkohol pochodzący z półki tych najmocniejszych. Aby nieco złagodzić jego smak i zbyt szybko nie przekonać się o jego mocy, bardzo często miesza się rum z innymi napojami, tworząc wymyślne drinki.

Czy rum musi być aż tak mocny? Osoby, które lubią rozkoszować się jego charakterystycznym smakiem i aromatem, ale jednocześnie zachować trzeźwość ciała i umysłu, z pewnością docenią wyjątkowy produkt na rynku – rum bezalkoholowy. Nauczeni coraz częstszego sięgania po piwo bezalkoholowe zaczynamy doceniać tego rodzaju wyroby, których smak i aromat pozostaje bardzo zbliżony do oryginału z procentami.

Jak powstaje rum bez alkoholu?

W produkcji alkoholi dąży się do uzyskania unikalnego smaku trunku połączonego z odpowiednim wysyceniem go etanolem. Powstaje on w wyniku fermentacji, która jest zasadniczym procesem wyrobu jakiegokolwiek napoju alkoholowego. Rum 0% natomiast wyrabiany jest przy użyciu specjalnie dobranych składników pozwalających uzyskać smak i aromat oryginalnego rumu, ale z pominięciem fermentacji. Tym samym taki produkt finalny nie zawiera wcale alkoholu etylowego, a co za tym idzie – jest zupełnie bezpieczny dla zdrowia.

Jak smakuje rum bezalkoholowy?

Smakosze mocnych drinków mogą być nieco zawiedzeni, ponieważ rum bezalkoholowy nie ma specyficznego posmaku ani zapachu alkoholu, a ponieważ go nie zawiera – nie wywołuje uczucia rozgrzewania od środka. Jest jednak spora grupa amatorów dobrych drinków, jednak nie przepadająca za uczuciem upojenia alkoholowego i bardzo chętnie wybierająca produkty bezalkoholowe.

Smak rumu trudno jednoznacznie określić. Wpływ na to ma kilka czynników:

– każdy producent ma inną recepturę, a co za tym idzie – nieco inne proporcje poszczególnych składników

– do rumu wykorzystuje się różne soki owocowe i substancje słodzące – jest to głównie trzcina cukrowa, ale również melasa

– w zależności od wieku i sposobu dojrzewania rumu może on nabierać nieco innych nut smakowo-zapachowych

Zasadniczo jednak mówi się, że rum ma dość wyraźny, owocowy posmak, wyczuwalną nutę trzciny cukrowej, może też posiadać nutę kawową czy dębową, które nadają mu głębi. Najczęściej miesza się go z colą, wodą gazowaną, a nawet sokami z owoców tropikalnych.

A jak smakuje rum bezalkoholowy? W zależności od gatunku i producenta będzie on miał nieco inny charakter, a co najważniejsze – nie będzie miał posmaku czystego alkoholu, za to doskonale naśladuje najlepsze oryginalne marki rumów.

Jak serwować rum bezalkoholowy?

W tym produkcie najlepsze jest to, że można go pić bez rozcieńczania, bez obaw o to, że zbyt szybko przekroczy się granicę względnej trzeźwości. Można też oczywiście robić z niego popularne bezalkoholowe drinki – na przykład mojito czy cuba libre. Coraz częściej nowoczesne kluby włączają je do swoich kart drinków obserwując bardzo duże zapotrzebowanie na napoje bezalkoholowe, za to o zupełnie innym charakterze niż cola czy soki. Pozwalają one świetnie się bawić na trzeźwo.

Dlaczego warto postawić na rum bez alkoholu? Poznaj opinie

Opinie o rumie bez alkoholu w większości przypadków są pozytywne. Wynika to z tego, że sięgający po trunki bezalkoholowe ludzie doskonale wiedzą, czego się po nich spodziewać i oczekują wyłącznie przyjemnych doznać smakowych i węchowych. To często osoby, które nie lubią zapachu etanolu w napojach alkoholowych, więc łagodniejszy smak rumu to dla nich rewelacyjna alternatywa, szczególnie podczas zakrapianych imprez.

Miłośnicy rumu są zachwyceni jego niepodrabialnym smakiem, który w niczym nie ustępuje karaibskiemu nektarowi piratów, a nawet zaskoczeni tym, że smakuje on lepiej niż ten z alkoholem! Wybierając w klubie pięknie przygotowane mojito czy cuba libre bez alkoholu można bawić się z przyjaciółmi pijącymi alkohol i zupełnie od nich nie odstawać, a przy tym następnego dnia czuć się zupełnie dobrze. To doskonała opcja dla osób, które podczas imprez zmuszone są prowadzić auto lub po prostu nie chcą przeżywać ważnych dla siebie imprez ze zmąconym alkoholem umysłem.

Jaka jest cena rumu bez alkoholu?

Dobrej jakości tradycyjny rum to koszt nawet powyżej 100 złotych za butelkę. Z kolei cena rumu bezalkoholowego to zwykle około 40-50 złotych, czyli o wiele mniej. Możesz zatem kupić dwie lub trzy butelki rumu 0% w cenie jednej butelki klasycznego, a przy tym nie doświadczać przykrych konsekwencji związanych z upiciem się nim.

Komentarze

Dodaj komentarz


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/stronysm/domains/4stronysmaku.pl/public_html/wp-content/themes/brandbay/comments.php on line 24

+48 798 037 660 Poniedziałek - piątek 09.00 - 17.00
Darmowa dostawa Dla zakupów powyżej 250 PLN
Wysyłka w ciągu 24h