Choć za ojczyznę wina uchodzi Francja, to wśród miłośników tego trunku sporą popularnością cieszą się też alkohole produkowane przez sąsiadujące z nią Niemcy. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat niemieckiego wina.
Niemcy uchodzą za mistrzów rieslinga, którego kolebką jest zresztą region Rheingau, zlokalizowany na północnym brzegu rzeki Ren w Niemczech. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się też inne odmiany, w tym przede wszystkim pinot noir, zwany również spätburgunderem.
W Niemczech winorośle uprawia się najczęściej w chłodnej strefie klimatycznej, ale również w cieplejszych obszarach: Badenii i Palatynacie. Obszary te specjalizują się w winach białych, choć w ciągu kilku ostatnich lat ich przewaga nad trunkami czerwonymi systematycznie się zmniejsza. Uprawy w kontynentalnym, zimnym klimacie mogą się wiązać z typowymi dla takiego środowiska problemami, w tym m.in. zróżnicowaniem roczników. Istotne znaczenie ma również położenie działek. Do preferowanych miejsc należą tereny na stromych, odpowiednio nasłonecznionych stokach, dzięki czemu rośliny otrzymują właściwą ilość światła i ciepła. W Niemczech wiele winnic znajduje się na zboczach dolin rzek. Woda odbijająca światło dodatkowo nasłonecznia rośliny, a jej stały ruch ochrania je przed wiosennymi przymrozkami.
Ze względu na to, że na stromych zboczach trudno jest wprowadzić działania mechaniczne do prac przy uprawach, trzeba je wykonywać ręcznie, co przyczynia się do zwiększenia kosztów. Chłodny klimat przynosi jednak również wiele korzyści. Powolne, długie dojrzewanie owoców powoduje, że najlepsze wina niemieckie, zwłaszcza rieslingi, osiągają właściwy poziom cukru oraz kwasowości. W przypadku wyjątkowo korzystnych warunków pogodowych z owoców robione są także słodkie wina botrytyzowane z późnych zbiorów, jak również trunki lodowe.
Hesja Nadreńska (Rheinhessen) to największy region winiarski w Niemczech, znany z dużej różnorodności odmian, a także produkcji owocowych, świeżych win. Położone na południu, a przez to cieplejsze regiony: Palatynat (Pfalz) oraz Badenia słyną z pełniejszych, mocniejszych rieslingów oraz z odmian grauburgunder i weissburgunder. We Frankonii nad Menem króluje natomiast odmiana silvaner, czyli biały szczep, z którego powstają słodkie i wytrawne wina. Uznaniem koneserów cieszą się też słodkie, pochodzące z późnego zbioru wina z Doliny Mozeli.
Do najpopularniejszych trunków należą ponadto wina czerwone, zwłaszcza te wytwarzane z pinot noir (spätburgunder). To obecnie trzecia najczęściej uprawiania odmiana winorośli w Niemczech. Dobre są także wina dornfelder. Z tej odmiany powstają owocowe, niewymagające trunki o mocno ciemnej barwie, uprawiane przede wszystkim na cieplejszych działkach w Badenii i Palatynacie.
Jeśli chodzi o wina niemieckie, opinie na ich temat są bardzo zróżnicowane. Wiele osób wyraża przekonanie, że trunki pochodzące z Niemiec są bardzo kiepskie. Być może komentarze te stanowią efekt negatywnych opinii na temat owych win sprzed kilkudziesięciu lat. Po drugiej wojnie światowej Niemcy rozpoczęli bowiem masową produkcję „win reńskich”, cechujących się niską jakości i tanimi składnikami. Dodatkowym „gwoździem do trumny” była winiarska ustawa z 1971 roku, według której jedynym kryterium jakościowym tych alkoholi stała się zawartość cukru, a nie wysokość, pochodzenie zbioru czy odmiana winogron. To spowodowało załamanie niemieckiego winiarstwa na długi czas i sprawiło, że w kwestii takiej jak wina niemieckie opinie nie były zbyt dobre.
Na szczęście w ostatnich dziesięcioleciach komentarze te zaczynają się zmieniać. Duża w tym zasługa cieszących się bardzo dobrymi komentarzami rieslingów, cechujących się znakomitą jakością i charakterem. Wina niemieckie rieslingowe z dobrych siedlisk i od polecanych producentów uznawane są za jedne z najlepszych białych win na świecie. Najlepiej sprawdzić samemu i przekonać się, czy wina niemieckie są dobre.
Można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że najlepsze wina niemieckie to rieslingi, ale w Niemczech na uwagę zasługują również inne wina niemieckie. Nazwy, które warto znać i zdecydować się na ich spróbowanie, to przede wszystkim świetnie odbierane przez konsumentów wina czerwone (portugieser, trollinger, spätburgunder) oraz białe (ruländer, silvaner, müller-thurgau).
Jeśli chodzi o wina niemieckie, ceny produktów są często uznawane za wysokie, nad czym, zwłaszcza biorąc pod uwagę doskonałe rieslingi, można tylko ubolewać. Wyższe ceny wynikają jednak z kilku czynników – przede wszystkim z chłodnego klimatu w Niemczech oraz kosztów pracowniczych, które należą do bardzo wysokich. Aby więc w takich trudnych warunkach powstały znakomite wina, potrzeba wiele determinacji, pracy, a także umiejętności właściwego dopasowania szczepów i obszarów przeznaczonych pod ich uprawę. Niemieckie wina nie są więc tanie, ale i nie mogą takie być. Konsumenci doceniają jednak wysoką jakość trunków. Na szczęście wielu winiarzy dąży do produkcji jak najlepszych win, stawiając na ich charakter i klasę, zamiast na obniżanie kosztów produkcji.
Komentarze
Dodaj komentarz