Wino wytrawne 0% czy półwytrawne to doskonała alternatywa dla klasycznego, alkoholowego trunku. Mogą się nim cieszyć wszystkie osoby nieprzepadające za wysokoprocentowymi napojami, kierowcy, diabetycy oraz kobiety spodziewające się dziecka. Wybierając wino półwytrawne bez alkoholu (lub wytrawne) otrzymujesz to, co w nim najlepsze, czyli wyjątkowy smak, a także bogaty aromat. Co ważne, nie musisz obawiać się o kalorie, ponieważ wina bezalkoholowe zawierają ich znacznie mniej od swoich odpowiedników z procentami.
Wina wytrawne bezalkoholowe posiadają właściwie wszystkie zalety tradycyjnego trunku. Wynika to z procesu produkcji, który różni się zaledwie jednym punktem od tego, w którym powstaje wino zawierające etanol. Otóż przed zabutelkowaniem, poddaje się je odparowywaniu alkoholu. Nie obniża to walorów smakowych, za to pozwala na uzyskanie wina, które można spożywać bez ograniczeń.
Wino wytrawne bezalkoholowe jest zwykle dość lekkie i pasuje do wielu różnych potraw. Czerwone wina wytrawne bezalkoholowe wspaniale komponują się z pieczeniami, czerwonym mięsem, a także dziczyzną. Można je również serwować do mięsa z kaczki czy gęsi. Będą odpowiednie też do dań z grzybów oraz tłustych serów. Ponadto wino wytrawne 0% bardzo dobrze współgra z daniami na bazie makaronów, szczególnie tych z ciemnymi sosami.
Do jaśniejszych sosów wybieraj raczej białe wino. Co więcej, białe wino wytrawne 0% podaje się też do dań z drobiu, w tym pieczonego lub grillowanego kurczaka. Bez obaw zestawiaj je też z jagnięciną czy cielęciną – w takim wypadku niewątpliwie sprawdzi się szczep Chardonnay. Z kolei do makaronów w sosach śmietanowych serwuj właśnie Chardonnay lub Sauvignon Blanc.
Wina półwytrawne 0% doskonale uzupełniają dania z indyka, do którego można podawać je zarówno w wersji białej, jak i czerwonej. Niezwykle uniwersalny wybór to szczep Riesling powstający z białej odmiany winorośli. Pasuje on do ryb, gotowanego mięsa, a także dań wegetariańskich. To wino półwytrawne bez alkoholu o specyficznym ziemistym smaku oraz aromacie jabłka i cytrusów. Białe wino półwytrawne również sprawdzi się do dań z drobiu – szczególnie godne wypróbowania jest to ze szczepu Penedes.
Z kolei czerwone wina półwytrawne 0%, jak np. Cabernet Sauvignon o jeżynowym aromacie z orzechową nutą dobrze wypadają przy daniach z czerwonego mięsa oraz dojrzewających serach. W towarzystwie potraw z dziczyzny doskonale sprawdza się wino półwytrawne bez alkoholu ze szczepu Merlot o delikatnym smaku i niskiej kwasowości. Do smażonych lub grillowanych mięs warto serwować z kolei szczep Shiraz o delikatnie pikantnej nucie.
Najlepiej mieć w domu dwie wersje trunku, czyli wina wytrawne bezalkoholowe oraz wina półwytrawne 0%. Pierwszy wariant zwykle cechuje wyższa kwasowość, drugi zaś przypadnie do gustu wielbicielom delikatnych win z subtelnym posmakiem słodyczy. Dzięki temu zyskujemy odpowiednie trunki do właściwie każdego posiłku.
Zobacz też: Dobieranie win 0% do pory dnia
Riesling Carl Jung,
Trocken Carl Jung.
Riesling Tanzende,
Chardonnay Carl Jung,
Chardonnay Les Cocottes.
Komentarze
Dodaj komentarz