Dziecko a napoje typu wino bezalkoholowe – czy to dobry pomysł?

13.2.2020.

Kultura picia eleganckich trunków, takich jak wytrawne czy musujące wino do obiadu, oraz spokojnego, niespiesznego celebrowania każdej wspólnie spędzanej chwili, coraz chętniej goszczą w polskich domach. Jak wiadomo, nieletni nie powinni pić alkoholu pod żadną postacią, ale wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby okazjonalnie pozwolić im na bezalkoholowe wina czy szampany dla dzieci. Warto pamiętać jednak o tym, aby od początku pielęgnować w najmłodszych zasady zdrowego stylu życia i uświadamiać dzieci w kwestii szkodliwości alkoholu spożywanego w nadmiarze.

Wino dla dzieci a zdrowie

Najważniejszym powodem, dla którego najmłodsi nie mogą spożywać napojów alkoholowych, jest oczywiście kwestia ich zdrowia. Tutaj wymienia się zarówno aspekty fizyczne, jak i psychologiczne – zaburzenia funkcjonowania oraz prawidłowego rozwoju układu nerwowego, pokarmowego czy krwionośnego. Młody organizm wciąż rośnie, dlatego nic nie powinno stanąć na przeszkodzie do jego zdrowego rozwoju. Czy zatem wino lub szampan dla dzieci o zerowej zawartości alkoholu mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu?

Po pierwsze, jeśli dane wino dla dzieci jest rzeczywiście bezalkoholowe, a producent zapewnia o tym na etykiecie, picie go oczywiście nie wpłynie negatywnie na układ nerwowy młodego człowieka – koncentrację, równowagę, sposób postrzegania rzeczywistości czy zdolność rozumowania. Właśnie dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzać informacje zawarte na opakowaniu i jeśli już chcemy pozwolić dziecku uczcić ważne wydarzenie kieliszkiem wina, zdecydować się na te 0%.

Tak jak w przypadku każdego innego napoju spożywanego przez dziecko, należy jednak zwrócić uwagę na skład produktu. Proponujemy szeroki wybór napojów, takich jak szampany dla dzieci, bez konserwantów oraz sztucznych barwników. Dzięki temu mamy pewność, że podajemy pociechom wyłącznie sprawdzone, dobre jakościowo napoje, które nie wpłyną negatywnie na jego zdrowie. Szampan dla dzieci nie powinien zastępować wody stanowiącej podstawę odpowiedzialnego nawadniania organizmu na co dzień, ale być jedynie sposobem na okazjonalne urozmaicenie i podkreślenie uroczystego charakteru danego momentu.

Picie szampana czy wina bez alkoholu przez dzieci – czy może mieć wpływ na przyszłe wybory?

Od najmłodszych lat naszego życia kształtuje się nasza osobowość oraz przyszłe poglądy. Przeciwnicy spożywania bezalkoholowego szampana czy wina przez najmłodszych wysuwają argument związany z kształtowaniem złych postaw. Tymczasem wino dla dzieci do obiadu czy świętowanie ważnych uroczystości z lampką szampana od dziesiątek lat należy do elementów tzw. kultury wysokiej. Warto w tym miejscu wspomnieć o stolicy sztuki, zjawiskowej architektury oraz mody – Francji i jej mieszkańcach, dla których picie wina to ważna cześć tradycji. W kraju nad Sekwaną nikogo nie dziwi fakt spożywania odrobiny wytrawnego trunku do obiadu przez nieletnich, ale my zdecydowanie polecamy specjalne wina i szampany dla dzieci, pozbawione alkoholu, ale też konserwantów.

Pielęgnowanie pozytywnych postaw przez wino dla dzieci – czy to w ogóle możliwe?

Dziecko powinno być zawsze świadome, że to, co znajduje się w jego kieliszku czy szklance, nie zawiera ani grama alkoholu. Okłamywanie pociechy w tej kwestii może przynieść negatywne skutki, a nas narazić na nieprzyjemne konsekwencje. Kosztowane okazjonalnie wino czy szampan dla dzieci może kształtować pozytywne postawy, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie ich przedstawienie. Oswajanie dzieci z pewnymi zachowaniami wpływa na ich tolerancję, ale także pomaga od najmłodszych lat uczyć odpowiedzialności.
Elegancki smak, sposób serwowania oraz delektowania się owocowym napojem to opowieść o kulturze picia i smakowania trunków, która stanowi przeciwieństwo „kultury” upijania się. Zadbajmy o to, by dziecko było świadome wszelkich konsekwencji nadużywania alkoholu, a nasze słowa szły w parze z czynami. Nauczmy pociechę, że alkohol wcale nie musi stanowić nieodłącznego elementu świętowania i pokażmy to na swoim przykładzie.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

+48 798 037 660 Poniedziałek - piątek 09.00 - 17.00
Darmowa dostawa Dla zakupów powyżej 250 PLN
Wysyłka w ciągu 24h