Jakie wino podawać na Wigilię?

20.11.2020.

Wigilia Bożego Narodzenia to bez wątpienia najbardziej magiczny wieczór w całym roku. Przy jednym stole zasiadają bliskie sobie osoby, dzieląc się opłatkiem i spożywając uroczystą kolację. Zwykle przyjmuje się, że podczas wieczerzy wigilijnej nie powinno spożywać się alkoholu, żeby uczcić postny charakter tego dnia. Osoby chcące zachować tę tradycję nie muszą jednak rezygnować z rozkoszowania się ulubionym smakiem doskonałego trunku – wystarczy wybrać wino bezalkoholowe na Wigilię.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wino na Wigilię?

Kwestia tego, jakie wino na Święta wybrać, w zasadzie nie różni się od dobierania tego napoju na inne uroczystości. Kluczowym odniesieniem powinien stać się zestaw potraw, jakie pojawią się na wigilijnym stole. Choć może wydawać się, że kolacja tego wieczoru w każdym polskim domu wygląda prawie identycznie, to w rzeczywistości tak nie jest. Oczywiście istnieje kilka potraw, które serwuje się na Wigilię prawie zawsze, takich jak choćby karp w różnej postaci, kapusta z grzybami czy słodkości z makiem oraz bakaliami. W różnych regionach kraju, a także w poszczególnych domach, panują jednak odmienne zwyczaje związane z potrawami i to do nich powinno być dopasowane wino na Wigilię.

Jeśli jako główne danie występuje ryba (głównie karp, ale coraz częściej także inne gatunki, m.in. pstrąg czy łosoś), najlepiej podać wytrawne wino białe. Dobrze sprawdzi się również białe półwytrawne wino bezalkoholowe na Wigilię. Tworzy ono idealne połączenia smakowe nie tylko z daniami rybnymi, lecz także z kapustą, grzybami i zdecydowaną większością typowo wigilijnych potraw. Wino czerwone najczęściej okazuje się zbyt ciężkie, więc jeśli już na takie padnie wybór, to zdecydowanie warto, by było ono jak najdelikatniejsze.

Jakie wino na Święta zaserwować do potraw słodkich? Z pewnością nie to samo, które towarzyszyło daniu głównemu. Wino to powinno być przynajmniej tak samo słodkie, jak sam deser, żeby w jego towarzystwie nie wydawało się kwaśne. Wina wytrawne czy półwytrawne w tym wypadku okażą się nietrafione. Z wigilijnymi ciastami dobrze komponować się będzie białe wino deserowe. Do słodkości o aromacie korzennym, doskonałym wyborem będzie wino czerwone, również o korzennej nucie.

Dlaczego warto serwować wino na Święta?

Wino bezalkoholowe na Wigilię to znakomity wybór z wielu względów. Przede wszystkim tego typu napój nie kłóci się z kultywowaną w wielu domach tradycją, która poleca tego dnia rezygnację z napojów alkoholowych. Tego rodzaju wino na Święta mogą spożywać wszyscy domownicy, także ci, którym szkodzi picie procentowych trunków, na przykład kobiety w ciąży i karmiące, kierowcy czy osoby przyjmujące różne leki. Nie sposób też pominąć faktu, że wino posiada dobroczynny wpływ na trawienie. Wzmaga ono apetyt, jak i pobudza wydzielanie soków trawiennych, co podczas obfitej kolacji okazuje się nieocenione.

Warto pamiętać, że wino na Wigilię, jak i każdą inną okazję, znakomicie podkreśla smak potraw oraz wydobywa ich aromat. W efekcie kolacja w towarzystwie wina smakuje jeszcze lepiej niż podawana bez niego. Eleganckie kieliszki na stole stanowią przy okazji dostojną i szlachetną ozdobę, uwypuklając świąteczny nastrój oraz doniosłość wspólnie spędzanych chwil.

Nie tylko ważne jest to, jakie wino podać na Wigilię, lecz także, w jaki sposób je serwować. Zawsze należy je podawać razem z potrawami, nigdy po dopiero skończonym posiłku. Wino wymaga kieliszka na wysokiej nóżce, z czaszą w kształcie tulipana. Nie należy napełniać jej do pełna, bo smak i aromat wina nie uwolni się w swojej całej okazałości. Podstawowa zasada mówi, żeby w przypadku wina czerwonego nalewać jedną trzecią kieliszka, a w przypadku białego – połowę. Ważną rolę odgrywa także temperatura. Wina białe i różowe serwuje się zimne (prosto z lodówki), czerwone natomiast lekko schłodzone.

Po decyzji, jakie wino na Święta wybrać, warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w pożądane trunki bezalkoholowe, żeby podczas wigilijnej kolacji móc rozkoszować się ich smakiem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

+48 798 037 660 Poniedziałek - piątek 09.00 - 17.00
Darmowa dostawa Dla zakupów powyżej 250 PLN
Wysyłka w ciągu 24h